Technologie a bezpečnost 2018

Vítám čtenáře našeho blogu. V tomto příspěvku se zamýšlím nad rozvojem technologie a bezpečnosti v oblasti kryptoměn, umělé inteligence a ochraně dat.

Kryptoměny a smart kontrakty

Rozmach digitální měny Bitcoin vzbudil velký zájem o kryptoměny. Za poslední rok se hodnota 1 Bitcoinu vyhoupla na 19,000 USD. V době psaní tohoto příspěvku se drží pod hranicí 15.000 USD za Bitcoin.

Bitcoin je decentralizovaná sít, která kryptograficky chrání integritu transakcí a zajišťuje anonymitu svým uživatelům. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak budou kryptoměny odolávat náladám jednotlivých vlád. K obchodu už totiž nepotřebujete banku a stát nemá kontrolu nad peněžními prostředky. Například Severní Korea se s tím už nemaže a rovnou oznámila, že kryptoměny úplně zakáže.

Kromě rozvoje krypto-peněženek můžeme očekávat rozvoj “smart kontraktů”, které jsou stejně jako Bitcoin založeny na technologii blockchain.

Umělá inteligence

Vývoj umělé inteligence zaregistrujeme nejdříve v mobilních zařízeních. Google už dnes demonstruje strojový překlad téměř s lidským přízvukem. V hlasových povelech dokáže eliminovat nežádoucí hluk a z fotografie poznat výraz chlapce či odstranit abstraktní objekt jako je plot. Podívejte se na konferenci I/O 2017, kde Google prezentuje projekty umělé inteligence.

Aplikace umělé inteligence nezůstanou jen v telefonu, najdeme je postupně v našich televizích a domácích asistentech. Tato zařízení rozpoznají váš hlas, budou znát vaše návyky a získaná data pošlou k analýze do cloudu.

V podnikovém prostředí se začne umělá inteligence prosazovat v softwarových produktech pro analýzu hrozeb a malwaru.

Ochrana a zpracování dat

Firmy dnes mohou otestovat svoji obranu v “bug bounty” programech, které zaměstnají etické hackery a penetrační testery za vás. Mezi oblíbené bug bounty poskytovatele na americkém kontinentě patří HackerOne a Bugcrowd. V našich končinách pak Hacktrophy, které nastartovalo svůj projekt loni v létě.

 

Z legislativního pohledu to v Evropě nevypadá vůbec dobře. Německo se snaží implementovat zadní vrátka pro šifrovaní dat a v květnu vstoupí v platnost EU směrnice GDPR na ochranu osobních údajů, takže tady máme dvojí metr.

Byznys s osobními daty roste. Facebook má měsíčně 2 biliony aktivních uživatelů a generuje zisk 10 bilionů dolarů za čtvrtletí (Q3/2017).  Každý den ukládá přes 350 milionů fotek a půjde to ještě dál. Facebook oznámil investici 1 bilionu dolarů do vlastní video služby.

S takovým rozpočtem a objemy už můžete dělat slušnou analytiku. Podívejte se na stránky kariéry, jaké odborníky na data hledá.

Závěr

Rok 2018 bude pro bezpečnost náročný, budeme sledovat aplikaci GDPR v praxi, zejména úniky dat a postupy úřadů. Naopak koncoví uživatelé budou nadále konzumovat obsah a mohou se těšit na technologické novinky.

 

 

Blog

Kontakty

Android hacking pro začátečníky – Android Studio

Vítám čtenáře seriálu o hackingu mobilních aplikací na platformě Android. V minulém díle jsme se věnovali architektuře, dnes se zaměříme na instalaci a konfiguraci Android…

Číst dál

Android hacking pro začátečníky – architektura

Začínáme seriál o testování bezpečnosti mobilních aplikací na platformě Android a v tomto příspěvku se zaměříme na samotnou architekturu Androidu. Architektura Architekturu Androidu tvoří různé…

Číst dál

Hacking facebook účtu

Dnes se podíváme na nejčastější útoky, které hrozí vašemu Facebooku účtu. Protože většina uživatelů přistupuje k této službě z mobilního zařízení, zaměříme se na přístup…

Číst dál

Kontakty

+420 739 639 132

Petr Juhaňák
V Poli 547
517 71 České Meziříčí

IČO 01259041